ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول thumbnail

برای شروع باید به صفحه اصلی گوگل سرچ کنسول مراجعه کرده و با یک اکانت Gmail وارد شوید. پس از این مرحله پنجره ای به شکل زیر به شما نمایش داده میشود که دو روش برای ثبت سایت در گوگل را در اختیار شما قرار میدهد.

روش اول معرفی و ثبت یک دامنه در گوگل و روش دوم ثبت یک آدرس مشخص است. استفاده از هریک از این دو روش دسترسی شما به پنل سرچ کنسول را فراهم میکند ولی بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشیم:

ثبت سایت با روش Domain Property

با تایید دامنه کلیه آدرس ها، زیردامنه ها و فولدرهای آن دامنه به نام شما ثبت شده و قابل مدیریت خواهد بود. برای انجام این کار یک DNS Record در اختیار شما قرار میگیرد که باید در تنظیمات DNS دامنه خود وارد کنید.

در واقع اگر شما قادر به انجام تغییرات در DNS یک دامنه باشید به این معنی است که سطح دسترسی بالایی به آن سایت و دامنه دارید در نتیجه گوگل شما را به عنوان مالک این سایت تایید هویت خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که زمان تغییر DNS ممکن است تا 24 است زمان ببرد شما نمیتوانید بلافاصله دکمه verify را بزنید. همچنین این رکورد باید تا همیشه در تنظیمات DNS شما باقی بماند و در صورت حذف آن دسترسی شما به اطلاعات نیز محدود خواهد شد.

 

ثبت سایت در گوگل با متد URL Prefix

اگر شما از یک سیستم وبلاگ دهی یا سایت ساز استفاده کرده باشید به هیچ عنوان امکان تغییر در DNS دامنه را نخواهید داشت ولی نگران نباشید برای تایید هویت به عنوان مالک سایت و ثبت آن در گوگل روش های دیگری نیز وجود دارد.

متد URL Prefix به ما اجازه میدهد تا مالکیت خود را برای یک آدرس مشخص (مثلا یک زیردامنه یا فولدر) از یک سایت تایید کنیم. به عبارت دیگر شما با این کار به همه اطلاعات آن دامنه دسترسی ندارید و فقط مدیریت آدرس های مشخصی را برعهده میگیرید.

برای شروع آدرس سایت خود را به صورت کامل و دقیقا با همان آدرسی که در دسترس کابران است وارد کنید ، در قدم بعدی چند روش مختلف برای تایید هویت به شما پیشنهاد میشود که به بررسی هرکدام میپردازیم.

با انتخاب هر یک از این روش ها سطح دسترسی شما به اطلاعات و ابزارها تفاوتی نخواهد داشت در نتیجه انتخاب شما براساس میتواند براساس در دسترس بودن هر یک از آنها انجام شود.

 

۱- آپلود فایل HTML در ریشه اصلی هاست

پیشنهاد اصلی گوگل استفاده از متد HTML File است. در این روش یک فایل اختصاصی (براساس آدرس gmail شما) ایجاد شده و برای دانلود در دسترس قرار میگیرد. شما باید این فایل را دریافت کرده و در ریشه اصلی هاست خود آپلود کنید. پس از بارگذاری فایل مطمئن شوید که از همان آدرس قابل فراخوانی باشد. حالا میتوانید با فشردن دکمه verify فرآیند ثبت سایت در گوگل را به پایان برسانید.

مهمترین دلیل ما برای استفاده از این روش عدم وابستگی آن به کدنویسی و ساختار سایت است. به عبارت دیگر با تغییر در قالب و کدنویسی سایت یا حذف یک افزونه مشکلی از نظر تایید هویت شما برای گوگل ایجاد نخواهد شد چرا که این فایل تا همیشه بر روی سرور شما و در دسترس گوگل خواهد بود.

در صورتیکه این فایل از روی سرور شما حذف شود دسترسی شما به پنل سرچ کنسول نیز قطع میگردد.

 

۲- استفاده از HTML Tag برای ثبت سایت در گوگل

اگر به هردلیل شما دسترسی به سرور یا هاست خود ندارید یا امکان آپلود فایل برای شما فراهم نیست دو راه دیگر وجود دارد که میتواند در ثبت سایت در گوگل به شما کمک کند.

در بخش Other verification methods بر روی گزینه HTML tag کلیک کنید. در این بخش یک خط کد HTML به شما داده خواهد شد که باید آن را در هدر سایت خود و قبل از بسته شدن دستور head قرار دهید. پس از قرار گرفتن این کد در فایل هدر سایت شما و فشردن دکمه Verify کار ثبت سایت در گوگل به پایان رسیده و دسترسی به امکانات برای شما ایجاد خواهد شد.

 

3- استفاده از Google Analytics برای معرفی سایت به گوگل

روش دیگری که بسیار ساده نیز می باشد استفاده از اکانت گوگل آنالیتیک برای ثبت سایت در گوگل و تایید هویت شماست. اگر از آمارگیر گوگل آنالیتیکز برای سایت خود استفاده میکنید و کد مربوط به آن در سایت شما قرار دارد میتواند با انتخاب گزینه Google Analytics و فشردن دکمه Verify خیلی سریع هویت خود را تایید کنید. البته تنها در صورتی ثبت سایت در گوگل وبمستر انجام میشود که اکانت آنالیتیکز خود را نیز با همین آدرس Gmail ساخته باشید.

دقت کنید که در صورت حذف کد مربوط به آمارگیر گوگل از سایت شما دسترسی به پنل سرچ کنسول نیز قطع خواهد شد.

در این مرحله شما کار ثبت سایت در گوگل و تایید هویت را به خوبی انجام داده اید، مهمترین مراحل بعد از این کار معرفی نقشه سایت به گوگل و مدیریت فایل Robots.txt خواهند بود.

 

پس از ثبت سایت در گوگل چه کاری انجام دهیم؟

معرفی سایت به گوگل اولین قدم شما در مدیریت آن خواهد بود. از اینجا به بعد ابزار گوگل وبمستر امکانات بسیاری برای بهبود وضعیت سئو و نظارت بر عملکرد آن در اختیار شما قرار میدهد. یکی از ابزارهای کارآمد در این پنل URL Inspection است که به شما اجازه میدهد مهمترین صفحات سایت را به گوگل معرفی کرده و سرعت ایندکس آنها را افزایش دهید.

با این کار ربات های گوگل به سرعت صفحات شما را بررسی و ایندکس خواهند کرد. علاوه برآن میتوانید با معرفی نقشه سایت خود به گوگل تمامی صفحات مهم سایت را به صورت یک فایل XML در اختیار گوگل قرار دهید تا زمان مراجعه به سایت شما بداند که دقیقا کدام صفحات جدید هستند و یا نیاز به بررسی مجدد دارند.